0
مخترعانی كه از اختراع خود پشيمان شدند
برای آشنایی با اختراعاتی که باعث پشیمانی مخترعان آن ها شده اند با جواب اینجا همراه باشید.

مخترعان بزرگ وقتی به گذشته می‌نگرند در برخی موارد نسبت به آنچه که اختراع کرده‌اند احساس پشیمانی می‌کنند. بیشتر این پشیمانی‌ها به دلیل استفاده نادرست از آن اختراع است نه خود وسیله. در اینجا مخترعانی كه از اختراع خود پشيمان شدند را به شما معرفی می‌کنیم. البته این لیست تنها شامل ده اختراع مشهور است.

مخترعانی كه از اختراع خود پشيمان شدند


۱- رابرت اوپنهايمر و آلبرت انيشتين: بمب اتم

رابرت اوپنهايمر و آلبرت انيشتين: بمب اتم

شايد بسياري ندانند كه رابرت اوپنهايمر، رئيس آزمايشگاه لوس آلموس در آمریکا در جنگ جهاني دوم، سازنده‌ بمب اتم بود اما در حقيقت آلبرت انيشتين كامل‌ كننده‌ آن بوده و امكان استفاده از آن را مهيا كرد. علي‌رغم وابستگي‌هاي قبلي به تشكيلات حزب چپ، اوپنهايمر رضايت خود را از همكاري با دولت در جنگ اعلام نموده بود. با اين وجود بعدها احساسات پيچيده‌اي در مورد آن داشت. وي در مصاحبه‌اي گفت:

۲- ميخائيل كلاشينكف: كلاشينكف

ميخائيل كلاشينكف: كلاشينكف

كلاشينكف بعد از زخمي شدن در جنگ و ديدن تلفات بسيار، اسلحه‌اي طراحي كرد كه در پايان جنگ جهاني دوم نام او را در ارتش روسيه پر‌آوازه كرد. اين اسلحه كه قرار بود به صورتي ارزان و در توليد انبوه در دسترس قرار گيرد تبديل به يك سلاح جنگي و مسئول مرگ هزاران نفر شد و سازنده‌ي آن به اندازه‌ي كافي زنده ماند (مرگ در سال ۲۰۱۴) تا نتايج ابداع خود را از نزديك لمس كند. وي در نامه‌اي به اسقف كليساي ارتدوكس روسيه در سال ۲۰۱۰ نوشت:

۳- تيم برنرز لي: دبل اسلش

تيم برنرز لي: دبل اسلش

یکی از بدترین چیزهایی که در اینترنت باید وارد کنید دبل اسلش // است. تيم برنرز لي با توسعه‌ي زبان برنامه نویسی HTML (زبان نشانه گذاري ابر متني) و ساخت وب توانست در اعتبار زيادي كسب كند اما او چیزی را در این زبان وارد کرده که می‌توانست نباشد. جالب اينجاست كه ندامت وي به خاطر همين دو علامت // است كه در ابتداي هر آدرس وب نوشته مي‌شود وي در مصاحبه‌اي گفت:

۴- اتان زاكرمن: آگهي‌هاي پاپ آپ

اتان زاكرمن: آگهي‌هاي پاپ آپ

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستيد كه وقتي پنجره‌هاي اينترنتي موسوم به پاپ آپ بر روي صفحه‌ مانيتورتان باز مي‌شود، از عصبانيت فرياد مي‌كشيد، بدانيد كه مقصر اصلي كسي نيست جز اتان زاكرمن. حالا زاكرمن، رئيس مركز سیویک مدیا در سازمان فناوري ماساچوست در مقاله‌اي تحت عنوان “اولين گناه اينترنت” تمام مسئوليت ظاهرشدن اين آگهي‌هاي مزاحم را پذيرفته است. آگهي‌هايي كه حالا تبديل به نفرت‌انگيزترين معضل كاربران گرديده‌اند. وي كه برنامه نويس يك سايت ميزبان موسوم به تریپود بود در مصاحبه‌اي گفت:

۵- دانگ نگویان: بازی فلپی بیرد

دانگ نگویان: بازی فلپی بیرد

بازی فلپی بیرد (Falppy Bird) یا پرنده‌ی معلق که به نظر بسیار ساده و خام می‌آمد تبدیل به يك بازی محبوب و اعتیاد‌آور شد. مشکل بودن این بازی و در عین حال القای این حس که دفعه‌ بعد می‌توانید برنده شوید به جذابیت این بازی اضافه می‌کرد. بدین‌ترتیب تعداد دانلودهای آن به‌شدت افزایش یافت و هم زمان بحث و جدل‌ها نیز به اوج خود رسید، تا این‌که بعد از گرفتن سود تبلیغاتی معادل با ۴۵ هزار دلار در روز  و ۵۰ میلیون بار دانلود، مبدع آن آقای نگویان کناره گیری خود از فروشگاه اپل را اعلام کرد و در توییتر خود نوشت: “بیش‌تر از این نمی‌توانم ادامه دهم”.

ظاهراً تبلیغات بازی، توجه بسیاری از رسانه‌های دنیا را به خود جلب کرده و بعد از آن بود که نگویان با سیلی  از تلفن‌ها، ایمیل‌ها و توییت‌ها محاصره شد. البته حذف بازی از فروشگاه اپل تا حدودی توانست اوضاع را آرام کند اما نگویان هم چنان نامه‌های تهدید‌آمیزی دریافت می‌کرد.

۶- باب پروبست: اتاقک مکعبی

 باب پروبست: اتاقک مکعبی

زمانی که باب پروبست به عنوان مشاور در یک شرکت در دهۀ ۱۹۶۰ مشغول به کار بود ایده‌ی اتاقک‌های مکعبی به ذهنش رسید و آن را به آمریکا معرفی کرد. وی در مصاحبه‌ای با روزنامه در سال ۱۹۹۷ گفت:

۷- وینست کونار: فونت comic Sans

وینست کونار: فونت comic Sans

اگر عاشق استفاده از فونت comic Sans هستید، چیز زیادی در مورد فن چاپ نمی‌دانید. این جملات از زبان یک منتقد ناشناس نیست بلکه صحبت‌های طراح فونت comic Sans در گفتگو با یک مجله است. وینست کونار در ادامه گفت: “اما اگر از آن متنفرید بازهم باید بگویم چیزی زیادی در مورد فونت comic Sans نمی‌دانید و باید سراغ سرگرمی دیگری بروید”. نقصی که وینست و بسیاری در مورد آن توافق دارند مربوط به نوع حروف مورد استفاده نیست بلکه مربوط به استفاده مفرط و در مواردی سوء استفاده از این فونت است. کونار که این طرح را برای یک برنامه‌ مایکروسافت با هدف کمک به بچه‌ها و جایگزین کردن آن به جای حباب‌های گفتاری انجام داده بود هرگز تصور نمی‌کرد طرح‌اش تبدیل به یک برنامه‌ پیش پا افتاده و مسخره شود.

۸- تام کارن: دوچرخه‌های رالی پوپر

تام کارن: دوچرخه‌های رالی پوپر

قبل از وارد شدن دوچرخه‌های امروزی به بازار در اواخر دهۀ ۱۹۷۰، اگر شما به دنبال دوچرخه‌ها بودید، احتمالاً دوچرخه‌های رالی چوپر یکی از انتخاب‌های محدودتان بود. این دوچرخه با تکیه‌گاه و صندلی راحت و فرمان‌های مناسب از پرفروش‌ترین مدل‌های رالی در سال ۱۹۷۰ به شمار می‌رفت، با این وجود طراح آن آقای تام کارن خیلی از محبوبیت دوباره مدل چوپر در اواخر سال پیش خشنود و راضی نبود. به نظر او چوپر با وزن سنگینی که داشت برای مسافت‌های طولانی مناسب نبود. یکبار که فردی به دلیلی خاص مجبور به طی کردن مسیر طولانی شده بود در پایان مسیر خود را به خاطر راندن این دوچرخه لعنت کرده بود.

۹- کامران لقمان: اسپری فلفل

کامران لقمان: اسپری فلفل

کامران لقمان، کارمند FBI در دهه ۸۰ میلادی در تبدیل اسپری فلفل به یک سلاح کمک شایانی کرد. وی در نامه‌ای راهنمای استفاده از آن را نیز در اختیار اداره پلیس گذاشت. اما در پی حادثه‌ای در دانشگاه کالیفرنیا در سال ۲۰۱۱ که طی آن پلیس از اسپري مواد شیمیایی برای پراکندن معترضان استفاده کرد (نیویورک تایمز از آن‌ها به عنوان معترضان آرام یاد کرد) لقمان با صدایی رسا اعتراض خود را در مصاحبه با مجله تایمز اعلام کرده و گفت:

۱۰- جان سيلوان: كپسول‌هاي قهوه

جان سيلوان: كپسول‌هاي قهوه

زماني كه جان سيلوان كپسول‌هاي قهوه و ماشين‌هاي تبديل آن‌ها به يك قهوه‌ي گرم را اختراع كرد، هيچ ايده‌اي در مورد هيولايي كه ساخته بود نداشت. اختراع وي باعث بوجود آمدن شركت‌هايي بزرگ شده و دسترسي به موادي مثل كافئين را به طور روزانه و براي ميليون‌ها نفر آسان كرد. چند سال پيش او در مصاحبه‌اي گفت:

اختراعات مهم تاریخ
در ادمه با جواب اینجا همراه باشید تا با مهمترین اختراعات بشر در تمام دوران‌ها و با علم نهفته در این اختراعات و چگونگی شکل‌گیری آن‌ها بیشتر آشنا شویم.