0
شرح کامل سه شیوه متفاوت همکاری در فروش
سیستم همکاری در فروش بخش اعظم یک درآمد هوشمندانه و غیرفعال است. در اینجا 3 شیوه از بهترین روش های همکاری در فروش را برای شما شرح میدهم

مطلبی که می‌خوانید ترجمه نوشته‌ ایست از پت فلین که پیشتر هم در الیون به او اشاره کرده بودیم. پت یکی از موفق‌ترین افیلیت مارکترهای دنیاست و بالغ بر 2 میلیون دلار در سال درآمد دارد که قسمت اعظم آن از همکاری در فروش است.

سیستم همکاری در فروش بخش اعظم یک درآمد هوشمندانه و غیرفعال است. در اینجا 3 شیوه از بهترین روشهای همکاری در فروش را برای شما شرح میدهم:

  • همکاری در فروش غیرمتصل

  • همکاری در فروش مرتبط

  • همکاری در فروش درگیرانه

ممکن است در گزارش درآمد من به این نکته توجه کرده باشید که درآمد همکاری در فروش من از درآمد مستقیمم از فروش آنلاین محصولات الکترونیکی هم فراتر رفته است! نظرات زیادی مبنی بر اینکه این درآمد از کجا سرچشمه می‌گیرد و کارکرد آن چگونه است دریافته‌ام.

ممکن است در گزارش درآمد من به این نکته توجه کرده باشید که درآمد همکاری در فروش من از درآمد مستقیمم از فروش آنلاین محصولات الکترونیکی هم فراتر رفته است! نظرات زیادی مبنی بر اینکه این درآمد از کجا سرچشمه می‌گیرد و کارکرد آن چگونه است دریافته‌ام.

تصمیم گرفتم بجای اینکه بطور جزئی در مورد چگونگی پیدایش این نوع بازاریابی توضیح دهم، این مطلب را به محتوایی سودمند و مفیدتر تبدیل کنم تا چیزی بیش از داستان درآمدزایی من باشد. باز هم میگویم در اینجا قصد ندارم درآمد آنلاین خودم را به رختان بکشم! اینجا هستم تا چگونگی درآمدزایی به این روش را نشانتان دهم و آموخته‌هایم در این راه را با شما شریک شوم.

وقتی بطور ویژه‌ به درآمد همکاری در فروش فکر کردم، متوجه شدم که می‌توانم این روش را بسته به نوع استفاده آن توسط افراد مختلف به سه دسته کلی تقسیم کنم: غیرمتصل، مرتبط، و درگیرانه. این اصطلاحات نوع ارتباط ما با محصول یا محصولاتی که در فروش آنها همکاری داریم را نشان می‌دهند.

همکاری در فروش

همکاری در فروش غیرمتصل

اینها اصلی‎ترین کمپین‌های همکاری در فروش با پرداخت کلیکی (PPC) هستند. در این مدل از افیلیت مارکتینگ، نیازی نیست در نیچ (یا حوزه) محصول از پیش حضور و فعالیتی داشته باشید یا در آن زمینه صاحب‌نظر بوده باشید.

همکاری در فروش غیرمتصل

هیچ کانکشن و اتصالی میان شما و مصرف‌کننده نهایی وجود ندارد. تنها کاری که لازم است انجام دهید، استفاده از گوگل ادز، تبلیغات فیسبوک و غیره، برای قرار دادن لینک افیلیتتان در برابر افراد، و انتظار برای اقدام آنها به کلیک روی لینک شما و خرید محصول است تا در نهایت به کمیسیون خود برسید.

علت جذاب بودن این شیوه از همکاری در فروش برای بسیاری از افراد این است که به هیچ فعالیت از پیش یا خبرگی و صاحب‌نظری و اعتبار در حوزه فعالیت مربوطه نیاز نیست! ایجاد رابطه و اعتماد با مخاطب نیازمند سرمایه‌گذاری زمان و هزینه است، و بسیاری از افراد از تعهد زمانی به یک وبلاگ یا وبسایت گریزانند، یا خیلی ساده زمان آزاد مورد نیاز را در اختیار ندارند.
 برای چنین افرادی، این تنها گزینه موجود است.

به شخصه، من این بیزنس مدل را نمی‌پسندم. حتی اصلا آن را یک بیزنس مدل نمی‌دانم. درست است که یک مدل درآمدزایی است، اما زمانی می‌توان حرف از بیزنس مدل زد که پای توسعه یک درآمد پایدار و یک رابطه سودمند با مصرف‌کننده نهایی در میان باشد. در حالی که در همکاری در فروش کلیکی شما تنها به یک واسط پشت صحنه بدل می‌شوید.

در این مدل بیشتر تاکید و تمرکز بر درآمد بالقوه متمرکز است تا مشتری. این همان بخش تیره و منفی روش همکاری در فروش است. این روش مناسب من نیست.

در واقع یک بار در 2009 روش مشابهی را امتحان کردم. در یک شبکه همکاری در فروش ثبت نام کرده و هزاران محصول بالقوه را پیدا کردم که می‌توانستم ترویجشان کنم. یکی را انتخاب کردم و با صرف 250 دلار در ادوردز به این امید نشستم تا کسی روی لینک کلیک کند و من به پول برسم.

اگر در افیلیت مارکتینگ به شیوه PPC فعالیت می‌کنید و برایتان جواب داده، طوریکه میان مخاطبان خود اعتماد سازی کرده‌اید، شما را تحسین می‌کنم و برایتان آرزوی تداوم موفقیت دارم. این روش بسیار دشوارتر از چیزی است که به نظر می‌رسد، بنابراین آفرین به کسانی که در این شوه موفق‌اند.

افیلیت مارکتینگ

همکاری در فروش مرتبط

نوع دیگر همکاری در فروش، روشی است که من آن را همکاری در فروش مرتبط می‌نامم. در این شیوه شما نوعی حضور آنلاین خواهید داشت، چه از طریق وبلاگ، پادکست، ویدئو، یا شبکه‌های اجتماعی. بعلاوه لینک‌های همکاری در فروشی را به اشتراک می‌گذارید که با حوزه کاری‌تان مرتبطند. اما به محصولاتی مربوط می‌شوند که خودتان استفاده نمی‌کنید.

این کار ایرادی ندارد. قرار دادن لینک‌های همکاری در فروشی که با حوزه کاری وبسایت‌تان مرتبط باشد یک استراتژی نجیبانه است برای کسب درآمد بیشتر. خواه بنری در ستون کناری سایت باشد، یا لینکی متنی در انتهای پست وبلاگ. چرا که وبسایت دارید، در حوزه کاری (نیچ) خود تا حدودی صاحب‌نظر به حساب می‌آیید، مردم برای اقدامتان جهت قرار دادن تبلیغ در سایت، برای کسب درآمد احترام قائلند.

اما من به شخصه جز به ترویج چیزی که پیشتر استفاده کرده و پسندیده باشم نمی‌پردازم. چطور میتوانم صادقانه از محصولی حمایت کنم که به همه جوانبش مسلط نیستم؟

اگر محصول مناسبی پروموت نکنید، حتی بر فرض اینکه سازنده را بشناسید یا مکمل خوبی برای محصولات حوزه کاری شما باشد، اعتمادی که در طول زمان در مخاطبتان جلب کرده‌اید را به خطر می‌اندازید. ایجاد اعتماد و اعتبار، زمان و تلاش بسیار زیادی می‌طلبد، اما تنها یک پیشنهاد بد همکاری در فروش، توان از بین بردن تمام آن سختی‌ها را دارد.

پس ابتدا اطمینان حاصل کنید که از جانب محصولی که پیشنهاد می‌دهید مطمئن هستید؛ همچنین اطمینان دارید که تیم پشت محصول، هوای کاربران‌تان را دارند، آنگاه با خیال راحت به ترویج محصول بپردازید.

به همین دلیل است که امروزه تمام فعالیتهای همکاری در فروش من از آخرین نوعی است که در اینجا قصد دارم معرفی کنم:

همکاری در فروش مرتبط

همکاری در فروش درگیرانه

همکاری در فروش درگیرانه روشی است که طی آن شما از محصول یا خدمت مورد نظر استفاده کرده باشید، کاملا به آن اعتماد داشته باشید، و شخصا آن را به مخاطب خود پیشنهاد دهید. نه به شکل یک بنر یا به عنوان “منابع پیشنهادی”، بلکه داخل محتوایتان، و به عنوان بخشی از زندگی و مصارف شخصی خود شما.

بدین ترتیب، این محصول تقریبا بدل به چیزی می‌شود که مخاطب “حتما باید آن را داشته باشد”، چون بخشی از فرایندی است که به راهنمایی شما می‌پیماید. چیزی که پیشنهاد ارائه شده در این دسته از افیلیت مارکتینگ را تا این حد جذاب می‌کند، همین درگیر بودن خود شما در محصولی است که ترویج می‌کنید.

با وجود همه آنچه گفته شد، شما همیشه سطحی از مسئولیت پیشنهاد داده شده را بر دوش خواهید کشید؛ بویژه اگر نفوذ و اعتبار شما روی فالوئرهاتان بالا باشد. من این مورد را بسیار جدی میگیرم. اگر به حرف من بود، می‌گفتم این تنها روش درست همکاری در فروش است. چراکه صادقانه‌ترین و مفیدترین روش محسوب می‌شود.

این شیوه درست در مقابل روش PPC قرار می‌گیرد، جایی که مشتری هنگام تصمیم گیری برای خرید اصلا نقشی برای شما قائل نیست. در عوض در شیوه اخیر، شما مستقیما با کسانی که ممکن است محصول پیشنهادی شما را نیاز داشته باشند صحبت می‌کنید و آنها در برابر صحبت‌هایتان حرف شنوی دارند.

اینجا مثل PPC پول خرج نمی‌کنید که پول کسب کنید. اینجا برای کسب درآمد، شهرت، اعتبار و اعتمادتان را گرو گذاشته‌اید؛ به همین جهت هم هست که نیازمند احتیاط بیشتریست.

مثلا اگر رابطه بلندمدت و فکر شده با ‌Bluehost و ConvertKit برقرار کرده‌ام،از این جهت بوده که به شخص عاشق این دو محصول بوده‌ام، برای شیوه رهبریشان ارزش قائل بودم، و بابت پیشنهادشان به کاربرانم احساس خوبی داشتم؛ چرا که می‌دانستم مخاطبانم از این دو محصول منتفع خواهند شد و سود خواهند برد.

این نوع از شیوه‌های انجام افیلیت مارکتینگ (همکاری در فروش)، بر پایه اعتماد و اعتبار ساخته می‌شوند. همان عناصری که برای ایجاد یک رابطه عمیق با مخاطب لازم است.

جمع بندی

در آخر، به این نتیجه میرسیم که برای ایجاد یک کسب و کار مبتنی بر همکاری در فروش، بر حسب نوع جایگاهی که در نیچ خود دارید و نوع رابطه‌ای که با مخاطبان خود دارید، می‌توانید یکی از سه روش غیرمتصل، مرتبط، و یا درگیرانه را انتخاب نمایید

اما با توجه به تجربیات خود در گذشته، خواهم گفت بهترین راه، چه از جنبه مالی و چه تعهد اخلاقی نسبت به مخاطبی که به شما اعتماد می‌کند؛ اختصاص زمان به ایجاد آتوریتی و اعتبار در حوزه‌ای که در آن تخصص دارید، و توسعه یک رابطه مبتنی بر اعتماد با مخاطبانی که در طول مدت بدست آورده‌اید؛ و سپس پیشنهاد محصولاتی که استفاده نموده‌اید و از آنها اطمینان دارید، بهترین گزینه است.

هرچه می‌توانید در فرایند همکاری در فروش، نقش پررنگ‌تری ایفا کنید؛ و نتیجه‌اش را در درآمد افیلیت مارکتینگ خود شاهد خواهید بود.

چگونه در پونیشا بهترین فریلنسر بشیم؟
فریلنسری یکی از محبوب ترین شغل های دنیاست. این که رئیس خودتان باشید و با کارفرماهای مختلفی همکاری داشته باشید بسیار جذاب است.