0
در مورد هوش مصنوعی چقدر اطلاعات داریم؟
هوش مصنوعی خطرناکه یا نه!

اخیرا بحث هوش مصنوعی بسیار داغ و جذابه . تعدادی از افراد آن را تهدیدی برای بقای بشر دانسته و از به واقعیت پیوستن فیلم Matrix واهمه دارند... تعدادی هم ادعا می‌کنند کمک گرفتن و بهره مند شدن از هوش مصنوعی تنها راه حل بحران های پیچیده ای است که در حال حاضر با آنها مواجه هستیم.

تصور ترسناک از اینکه وقتی کامپیوتر هوشمند می‌شود!

 علت تفاوت نظرات کاملا واضحه چون ، هوش مصنوعی هم مثل خیلی چیز های دیگر دارای مزایا و معایبی می باشد.

برای شروع بهتر است به این موضوع اشاره کنیم که  اصلا هوش مصنوعی چیست ؟ 

یا به عنوان بهتر بپرسم : چه زمانی میگوییم که یک سیستم هوشمنده ؟

طبق تعریفی که تورینگ انجام داده : اگر شما پشت یک ترمینال بشینید و با دو نفر چت کنید و متوجه نشوید که کدام یک از آنها انسان است و کدامیک کامپیوتر، آنگاه انسان موفق به ساخت هوش مصنوعی شده است.

خب اگر این تعریف کامل و دقیق باشه همین الان چت بات ها فاصله کمی تا دستیابی به این هدف دارند.

فرق انسان و کامپیوتر در هوش مصنوعی

در سال‌های آغازین هوش مصنوعی ( AI:Artificial Intelligence) تمرکز کاملا برروی توسعه سیستم‌هایی بود که بتوانند فعالیت‌های هوشمندانه(البته به زعم آن روز) انسان را مدل کنند، و چون چنین فعالیت‌هایی را در زمینه‌های کاملاً خاصی مانند بازی‌های فکری، انجام فعالیت‌های تخصصی حرف‌های، درک زبان طبیعی و…. می‌دانستند، طبیعتا به چنین زمینه‌هایی بیشتر پرداخته شد.

در زمینه توسعه بازی‌ها، تا حدی به بازی شطرنج پرداخته شد که غالباً عده‌ای هوش مصنوعی را با شطرنج همزمان به خاطر می‌آورند. مک‌کارتی که از بنیان‌گذاران هوش مصنوعی است این روند را آنقدر اغراق‌آمیز می‌داند که می‌گوید:

محدود کردن هوش مصنوعی به شطرنج مانند این است که علم ژنتیک را از زمان داروین تا کنون تنها محدود به پرورش لوبیا کنیم

خب اگر میخواید با هوش مصنوعی کاربردی تر آشنا بشین، لینک های زیر هم چک کنید:

آشنایی با مفهوم یادگیری ماشین و الگوریتم‌های آن

آشنایی با مفهوم یادگیری ماشین و الگوریتم‌های آن

هوش مصنوعی چه مفهومی دارد؟

هوش مصنوعی، هوش ماشین ها است!
در واقع شاخه ای از علوم کامپیوتر است که قصد دارد راه حل های الگوریتمی را ارائه کند تا بتوانیم به وسیله آنها در ماشین ها هوشمندی ایجاد کنیم. اما این تعریف کاملی از هوش مصنوعی نیست؛ اول از همه باید بدانیم که تعریف هوشمندی چیست و بعد باید منظور از ماشین را دربیابیم :

استدلال، منطق، تصمیم گیری ؛ این ها توانایی هستند که ما از آن ها استفاده می کنیم. پس ما هوشمند هستیم. اگر این توانایی ها را در کامپیوتر هم ایجاد کنیم، آنگاه به ماشین هوشمند دست می یابیم!
ولی به جز این موارد خیلی چیز های دیگری هم در رابطه با تعریف هوشمندی وجود دارند که دانستن آنها را می توان مهم ارزیابی کرد.
بحث هایی که در مورد هوشمندی و هوش مصنوعی مطرح شده است؛ تنها به دوره ی امروزه ی ما و قرن ۲۱ مربوط نمی شود، بلکه از سال ۱۹۵۰ این مباحث به طور جدی مطرح شد.

هوش مصنوعی شامل یادگیری ماشین ، یادگیری عمیق و سایر قابلیت‌های برنامه‌نویسی است. سامانه‌های هوش مصنوعی امروزی به دنبال پردازش یا پاسخگویی داده مشابه روش انسان هستند.در واقع تعریف‌های هوش مصنوعی  گسترده است، چرا که پروژه‌های هوش مصنوعی متنوعی وجود دارد.

سامانه‌های هوش مصنوعی  مبتنی به آموزش به‌گونه‌ای هستند که در گذر زمان یاد می‌گیرند و مجموعه داده‌ها و بخش‌های پردازش خود را تطبیق می‌دهند تا کارآیی خود را بالاتر ببرند. این نوع سامانه‌ها به توان محاسباتی زیادی نیاز دارند.

هوش مصنوعی تهدیدی برای زندگی بشر است؟

آیا هوش مصنوعی تهدیدی برای زندگی بشر است؟  

دانشمندان بزرگ و نام آشنای عرصه علم و فناوری مانند ایلان ماسک، استیون هاوکینگ و حتی بیل گتس در مورد این موضوع سخنرانی کرده‌اند و در مورد خطرات آن هشدار داده‌اند، با این حال افرادی هستند که با آن‌ها مخالف هستند.

ری کرزویل سرپرست بخش مهندسی گوگل، فردی است که به پیش بینی آینده شهرت دارد، معتقد است که هوش ماشینی تا سال ۲۰۲۹ از هوش انسان پیشی می گیرد و این موضوع نه تنها تهدیدی برای بشریت نیست، بلکه می تواند فرصت هایی برای پیشرفت انسان نیز فراهم کند و همان فناوری که باعث پیشرفت هوش مصنوعی می شود، زمینه پیشرفت انسان را نیز فراهم می کند.

او پدیده تکینگی فناوری زمانی ” این پدیده هنگامی رخ می دهد که دستگاه‌های مختلف به دلیل پیشرفت‌های باورنکردنی در فناوری‌های مختلف، مخصوصا هوش مصنوعی، هوشمندتر از انسان شوند” را مطرح می‌کند. او در ادامه بیان می‌کند که این پیشرفت‌‌ها باعث می شود که دستگاه های مختلف به انسان قدرت ببخشند.

خب اگر تا اینجا پیش اومدید یعنی علاقمند بودین و امیدوارم این نوشته نظرتون رو جلب کرده باشه.

اگر باز هم علاقمند هستید رو لینک زیر کلیک کنید و هر چی لازمه رو بخونید!

همه چیز درباره هوش مصنوعی - مفاهیم و کاربرد ها

منبع: ویرگول

چطور ارور This copy of Windows is not genuine را در ویندوز ۷ حل کنیم؟
مزاحمت ارور درست از آن جا شروع می شود که پس زمینه ویندوز شما مشکی رنگ می شود و این ارور را مشاهده می کنید.