0

ورزش و سلامتی

خوش آمدید!

تالار گفتگوی جواب اینجا محلی برای آگاهی، گفتگو و تبادل نظر میان کسب و کارهاست تا حرف ها گفته شود و ایده ها پرداخته شود. این تالار درباره بهترین محتوا و ایده های جدید ورزش و سلامتی گفتگو می کند و آنها را به اشتراک می گذارد و پروفایل حرفه ای شما را ایجاد می کند.

1

آیا مدیتیشن می‌تواند آرایش دی‌ان‌ای را تغییر دهد؟

تا امروز شواهد مثبت زیادی درباره تاثیر مثبت مدیتیشن (درون‌پویی) بر روی فشارخون، تشویش، بی‌خوابی، استرس پس از حادثه، آسیب مغزی ضربه‌ای، و … در افراد مشاهده شده است. اما تحقیقات نشان می‌دهند که مدیتیشن حتی می‌تواند بر روی آرایش دی‌ان‌ای هم اثر بگذارد.

در پژوهشی که در کانادا صورت گرفته، تیم تحقیقاتی به گروه‌های مختلفی از افراد دچار سرطان سینه نگاه کردند. هر گروه میزانی متفاوت از حضور در گروه‌درمانی، یوگا و جلسات مدیتیشن را پشت سر گذاشت. سپس مشاهده شد در آن گروه‌هایی که در یوگا، جلسات مدیتیشن و گروه درمانی شرکت کرده بودند طول تلومر (کلاهک‌های روی دی‌ان‌ای) بدون تغییر باقی مانده است.

تلومرها نقش کمکی در جلوگیری از زوال کروموزوم‌ها دارند. ارتباطی بین کوتاه شدن آنها و یک بیماری خاص مشاهده نشده اما می‌دانیم که با افزایش سن تحلیل می‌روند و در افراد مبتلا به سرطان، دیابت، مشکلات قلبی و استرس زیاد نیز کوتاه‌تر از سایرین هستند.

بین بدن و ذهن ارتباط محکمی وجود دارد و از این رو تاثیر مدیتیشن در جلوگیری از تحلیل رفتن تلومرها کشفی بزرگ است. و البته نباید از تاثیرات آن بر روی سطوح هورمن استرس (کورتیزول)  و کاهش ترشحات التهاب‌زا نیز غافل ماند. همچنین بدن افرادی که روان سالم‌تری دارند راحت‌تر به تولید پادتن‌ها می‌پردازد و با دریافت واکسن‌ها نیز واکنش مناسب‌تری بروز می‌دهد.

هر چند معنی دقیق این کشف هنوز قابل بیان نیست اما به نظر می‌رسد مدیتیشن نه فقط باعث رویکردهای ذهنی مثبت‌تر می‌شود بلکه بر سلامت بدن -حتی در سطح دی‌ان‌ای- نیز تاثیر می‌گذارد. 


تصویر پروفایل
انصراف

پاسخ شما

لطفاً یک پاسخ اساسی بدهید. اگر خواستید که در مورد سوال و یا پاسخ نظر بدهید، کافیست از ابزار نظردهی استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که شما می توانید همیشه پاسخ های خود را اصلاح کنید - نیازی نیست یک سوال را دو بار پاسخ دهید. لطفاً رأی بدهید - این کار کمک می کند تا بهترین سوال و جوابها را انتخاب کنید!