0

مذهبی و معنوی

خوش آمدید!

تالار گفتگوی جواب اینجا محلی برای آگاهی، گفتگو و تبادل نظر میان کسب و کارهاست تا حرف ها گفته شود و ایده ها پرداخته شود. این تالار درباره بهترین محتوا و ایده های جدید مذهبی و معنوی گفتگو می کند و آنها را به اشتراک می گذارد و پروفایل حرفه ای شما را ایجاد می کند.

1

آیا کتاب های مقدس ( انجیل و تورات ) تحریف شده اند؟

تصویر پروفایل
tneda

آیا کتاب های مقدس ( انجیل و تورات ) تحریف شده اند؟

تصویر پروفایل
انصراف
4 پاسخ ها
0
تصویر پروفایل
محمد
بهترین پاسخ

سلام! اساساً از نظر روش‌های علمی پذیرفته شده و مشهور در مجامع علمی تاریخی جهان، نسبت دادن تورات و انجیل موجود به انبیاء الهی (ع) ممکن نیست و بر اساس راه‌های موجّه و قابل اعتماد، نمی‌شود این دو کتاب موجود را به آن‌ها نسبت داد. در صورت تمایل، توضیحات بیشتری می‌تونم عرض کنم 

تصویر پروفایل
انصراف
0
بهترین پاسخ

من یک دوره ای خیلی درگیر این مسایل شده بودم از خودم می پرسیدم چطور این همه اختلاف نظر روی زمین ممکنه البته سوال من زیاد جنبه مذهبی نداشت ولی خب جوابی که گرفتم تو حوزه مذهب بود و اتفاقا به این موضوع اصالت انجیل و تورات بر می گشت.

اون دوره ای که من دچار سرگشتگی شده بودم طبعا کسی نبود که بتونه جواب منو بده و میدونید که تحت این شرایط تنها واکنشی که فرد نشون میده واکنش های عمیق روانیه...

دوره ای که من دچار این شک و تردیدها شده بودم به یه زخم عمیق در روح و روانم پی بردم... من دوست نداشتم خیلی از سوالهام بی پاسخ بمونه..‌‌

من چنین مسأله ای رو به درستی تو خودم تشخیص دادم و دیگران هم اون رو توی وجودم تایید و تصدیق کردن ولی میدونید تنها جوابی که جامعه بهم داد چی بود؟...

من چهار سال انواع قرص اعصاب رو با رنگ و برند مختلف و با دوزهای مختلف رو امتحان کردم اما در نهایت به این نتیجه رسیدم که فقط و فقط تلاش خودم می‌تونه منو از وسواس نجات بده...

من هم قرآن رو خوندم و هم کتاب مقدس (البته شرح و تفسیر کتاب مقدس که یکی از اساتید دانشگاه های ایران نوشتن)... من هم اتفاقا با انگیزه پی بردن به معنای قصص مشترک قرآن و کتاب مقدس تحقیقات شخصیم رو شروع ولی تنها یک مقاله بود که تونست منو از تمام تردیدهام گذر بده...

من به دوستان علاقمند پیشنهاد میدم حتما این اثر رو بخونید: درس گفتار تبیین تورات و انجیل در قرآن، دکتر محسن فیاض بخش

تصویر پروفایل
انصراف
0
تصویر پروفایل
vankey68
بهترین پاسخ

تورات و انجیل، کتاب مقدس یهودیان و مسیحیان است. آیاتی در قرآن وجود تحریف در تورات و انجیل را ذکر کرده‌اند که برای ما وجود تحریف در این دو کتاب را امری قطعی می‌کند. اما محدوده این تحریف نیاز به بررسی دارد.
در تقسیمی می‌توان تحریف را بر سه نوع دانست: «تحریف لفظى»، «تحریف معنوى» و «تحریف عملى».
بنابر آیات قرآن، تحریف در تورات و انجیل، هر سه نوع را شامل می‌شود.
البته قرآن، همان‌گونه که به اصل وجود تحریف در تورات و انجیل اشاره می‌کند، اما در مواردی، برخی قسمت‌های این دو کتاب با آنچه در قرآن آمده منطبق است و طبیعتاً نشان از عدم تحریف آن بخشها دارد.
اما از همه مهم‌تر این‌که وعده ظهور پیامبر اسلام نیز در کتب مقدس وجود داشته که برخی از این مژده‌ها را اکنون نیز در لابلای متون موجود می‌توان یافت.
در نهایت می‌توان نتیجه گرفت که تورات و انجیل امروزی مخلوطی از سخن وحی و تحریفات بعدی است.
بهترین راه برای تفکیک این دو از هم آن است که هر بخشی را با آموزه‌های اسلامی سنجیده و در صورت انطباق – و یا دست کم عدم تضاد - آنها را پذیرفته و مورد استفاده قرار دهیم؛ زیرا چنین متونی نیز آموزه‌هایی الهی هستند که توسط پیامبران برگزیده خداوند ابلاغ گردیده‌اند.
 

تصویر پروفایل
انصراف
0
تصویر پروفایل
aysa
بهترین پاسخ

بر اساس اسناد موجود از قرن 1 ،2 و 3 میلادی تعالیم کتاب مقدس در قرن 1 با قرن 21 هیچ تفاوتی ندارند.
رسالات و اناجیل حاکی از آن اند که تعالیم پولس با دیگر حواریون یکی بوده، در عین حال تعلیم "مسیح ، کفاره ی گناهان" و "الوهیت مسیح" 700 سال قبل از مسیح توسط دیگر انبیا مطرح(پیشگویی) شده. پس پولس این تعالیم را وارد مسیحیت نکرده.

آیا حواریون مسیحیت را تحریف کردند؟هیچ محرکی همانند «قدرت طلبی» «شهرت» «مال و پول پرستی» و ... برای شاگردان یافت نشد.
همه به خاطر مسیحیت هر چیز اعم از مال و زندگی و اعتبار و حتی جان خود را از دست دادند.

دیدیم که فراموشی نمی تواند دلیل خوبی برای این موضوع باشد. زیرا شاگردان هم نسل عیسی بوده و اسناد بسیاری موجود می باشند که تعالیم رسولان به پولس، اعتقاد نامه ی کلیسای اورشلیم و ... را در بر میگیردند که همه مربوط میشوند به 1-5 سال پس از مسیح.

موضوع مهم دیگری هماهنگی تعالیم رسولان بود. زیرا اگر همه ی آنها از خود تعالیمی به وجود می آوردند امکان نداشت تعالیم همگی آنها یکپارچه و هماهنگ باشند.
همچنین "نفهمیدن سخنان عیسی هم " نمی تواند از این موضوع پشتیبانی بکند به خاطر چند دلیل:

  • هیچ مدرکی از این موضوع پشتیبانی نمی کند (نوسیندگان عهد جدید شامل نزدیک ترین دوستان مسیح ، از حواریون ، افراد باسواد ، ایمان دار و ... هستند که امکان ندارد هیچ کدام منظور مسیح را درک نکرده باشند و تعلیم منحرف (؟!) همه هم یکی باشد. 

  • کثرت منابع و اسناد که همه و همه نشانگر تعالیم امروزی مسیحیت میباشند. ( دقت کنید که در قرن 1 همه ی مسیحیان به الوهیت ، تصلیب و کفاره ی گناهان ، تثلیث و ... اعتقاد داشتند)

  •  پیشگویی های عهد عتیق که همه کشته شدن مسیح به خاطر گناهان بشر ، تثلیث ، الوهیت مسیح و ... را نبوت میکنند.

  •  خود مسیح حتما طوری سخن میگفت که حد اقل شاگردانش متوجه سخنانش بشوند. اگر این فرضیه را بپذیریم که تعالیم امروزی مسیحیت تحریف شده هستند باید این را هم قبول کنیم که مسیح طوری سخن گفته که هیچ کس (دقت کنید که هیچ کس) متوجه سخنانش نوشد و این چیزی محال است.

بر این اساس می توان نتیجه گرفت که:

1. مسیحیت در طول قرون تغییری نکردی

2. پولس مسیحیت را تحریف نکرده

3. حواریون مسیحت را تحریف نکرده اند

پس:"مسیحیت(کتاب مقدس) تحریف نشده"

تصویر پروفایل
انصراف

پاسخ شما

لطفاً یک پاسخ اساسی بدهید. اگر خواستید که در مورد سوال و یا پاسخ نظر بدهید، کافیست از ابزار نظردهی استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که شما می توانید همیشه پاسخ های خود را اصلاح کنید - نیازی نیست یک سوال را دو بار پاسخ دهید. لطفاً رأی بدهید - این کار کمک می کند تا بهترین سوال و جوابها را انتخاب کنید!