0

اقتصادی

خوش آمدید!

تالار گفتگوی جواب اینجا محلی برای آگاهی، گفتگو و تبادل نظر میان کسب و کارهاست تا حرف ها گفته شود و ایده ها پرداخته شود. این تالار درباره بهترین محتوا و ایده های جدید اقتصادی گفتگو می کند و آنها را به اشتراک می گذارد و پروفایل حرفه ای شما را ایجاد می کند.

0

چگونه در بورس سرمایه‌گذاری کنیم؟

 

چگونه در بورس سرمایه‌گذاری کنیم؟

همیشه با صحبت از بورس، کلمات تخصصی پشت سر هم ردیف می شود. اما سوال اینجاست که چطور باید در بورس سرمایه گذاری کنیم؟ ایرنا زندگی در مجموعه‌ گزارش‌هایی به این سوال به تفصیل پاسخ می‌دهد که چگونه باید در بورس سرمایه‌گذاری کنیم؟

تصویر یک فرد متفکر و روزنامه به دست که روبروی تالار شیشه‌ای بورس نشسته، اولین چیزی است که وقتی صحبت از «بورس» می‌شود، به ذهن مان می‌آید. اما معامله کردن در بورس راحت‌تر از این حرف‌هاست. البته اگر به آن آگاه باشید و قدم‌های اول را به درستی بردارید. شاید اولین چیزی که باید بدانید این است که همه مردم و با هر سرمایه‌ای می‌توانند وارد بورس شوند. همین باعث می‌شود تصورتان از عجیب و غریب بودن بورس کنار رود. می‌توانید با برداشتن قدم‌های اولیه، خیلی راحت در خانه یا محل کارتان بنشینید و نمادهای بورسی را معامله کنید.

 بورس چیست؟

برای وارد شدن به یک بازار، باید اول به خوبی آن را بشناسیم. پس اولین قدم برای معامله در بورس، شناختن آن است. بورس در واقع یک بازار است که کالا یا اوراق شرکت‌ها در آن معامله می‌شود. اگر قرار باشد کالا معامله شود، بورس کالا و اگر اوراق شرکت‌ها باشد، بورس اوراق بهادار وارد کار می‌شود. وقتی کسی سهام شرکت‌ها را می‌خرد، در واقع پول خودش را در شرکت‌های مربوطه سرمایه‌گذاری کرده است.

مثلا اگر شما سهام یک شرکت تولید موادغذایی را بخرید، پول شما جزء سرمایه‌گذاری آن شرکت است. حالا که با مفهوم بورس آشنا شدیم، بد نیست که برخی مفاهیم ساده آن را هم مروری کنیم.

بازار اولیه و ثانویه

وقتی وارد معاملات بورسی شوید، با این دو عبارت بسیار کار دارید. برای همین باید بدانید مفهوم آن چیست. بازار اولیه در واقع دارایی‌هایی است که برای اولین بار در بورس عرضه می‌شود. هر شرکتی که تاسیس شود یا هر جایی که فعالیت اقتصادی‌اش را آغاز کند، همان بازار اولیه است.

اما بازار ثانویه چیست؟ بازار ثانویه همان دارایی‌هایی است که ابتدا در بازار اولیه معامله شده است. یعنی در بازار ثانویه شرکتی تاسیس نمی‌شود بلکه سهام شرکت‌ها معامله می‌شود. در حقیقت بورس، همان بازار ثانویه است. پس بورس، یک نوع بازار ثانویه است که نه کاری به تاسیس شرکت‌ها دارد و نه شروع فعالیت‌ها. فقط سهام این شرکت‌ها را مورد معامله قرار می‌دهد.

قیمت اسمی

مفهوم دیگری که باید با آن آشنا شویم، قیمت اسمی است. خوب می‌دانیم که بررسی هر چیزی نیاز به یک معیار دارد. مثلا برای آمار و اطلاعاتی که مرکز آمار ارائه می‌دهد، یک سال مشخص را به عنوان سال پایه آماری در نظر می‌گیرند. در بورس هم یک قیمت را به عنوان مبنا قرار می‌دهند. در حقیقت این قیمت، قیمت اولیه سهم در بازار است. مبنا در بورس تهران، 100 تومان است. یعنی هر شرکت در اولین روز، قیمت هر سهم خودشان را 100 تومان تعیین کرده‌اند. با این عدد زیاد کار داریم. مثلا وقتی بخواهیم سرمایه یک شرکت را محاسبه کنیم، تعداد سهام را در همین عدد 100 ضرب می‌کنیم.

پرتفو

اما مفهوم دیگری که باید بشناسیم، «پرتفو» است. پرتفو یعنی یک سبد سهام. یعنی ترکیب سهام‌های مختلف که کنار هم قرار می‌گیرد تا ریسک معاملات‌ شما را کم کند. یعنی به گونه‌ای این سهام انتخاب می‌شوند که اگر یکی از سهام افت کرد، دیگری بالا رود. معمولا کارگزاری در پرتفوی شما سهام یک شرکت پتروشیمی را قرار می‌دهد. علتش هم تغییرات سهام این شرکت‌ها با نوسانات دلار است. مثلا اگر شرکتی در کار صادرات باشد، با بالا رفتن قیمت ارز وضعیت بهتری پیدا می‌کند. در مقابل اگر شرکتی مواد اولیه‌اش را با واردات تامین کند و قیمت ارز هم بالا رفته باشد، احتمالا با ضرر روبرو می‌شود. پس پرتفوی خودتان را باید به گونه‌ای تنظیم کنید که نوسانات مختلف را پوشش دهد.  

شاخاما یکی دیگر از مفاهیمی که در معاملات بورسی زیاد استفاده می‌شود، کلمه «شاخص» است. مثل هر شاخص دیگری در حوزه اقتصاد، شاخص بورس هم وضعیت بازار بورس را در حال حاضر و گذشته نشان می‌دهد. اما «شاخص کل» چیست؟ این عنوان در واقع عددی است که بازدهی کل بازار را نشان می‌دهد. اگر مثبت باشد یعنی بازار وضعیت خوبی داشته و اگر منفی باشد، یعنی بازار چندان هم وضع خوبی نداشته است .

 
1 نظر
تصویر پروفایل
انصراف
تصویر پروفایل
mohamad
-

اگر تجربیات و اطلاعاتتان در مورد بورس را در ادامه به اشتراک بگذارید ممنون میشم .

پاسخ شما

لطفاً یک پاسخ اساسی بدهید. اگر خواستید که در مورد سوال و یا پاسخ نظر بدهید، کافیست از ابزار نظردهی استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که شما می توانید همیشه پاسخ های خود را اصلاح کنید - نیازی نیست یک سوال را دو بار پاسخ دهید. لطفاً رأی بدهید - این کار کمک می کند تا بهترین سوال و جوابها را انتخاب کنید!