0

گردشگری

خوش آمدید!

تالار گفتگوی جواب اینجا محلی برای آگاهی، گفتگو و تبادل نظر میان کسب و کارهاست تا حرف ها گفته شود و ایده ها پرداخته شود. این تالار درباره بهترین محتوا و ایده های جدید گردشگری گفتگو می کند و آنها را به اشتراک می گذارد و پروفایل حرفه ای شما را ایجاد می کند.

2

موزه اسلحه کجاست؟

موزه اسلحه

موزه اسلحه کجاست؟

موزه نظامی شیراز یکی از قسمت های باغ و موزه نظامی عفیف آباد می باشد که توسط میرزا علی محمدخان قوام الملک دوم، در سال 1248 هجری قمری بنا گردید. موزه اسلحه شیراز که در خیابان عفیف آباد و یکی از مناطق اعیان نشین شیراز قرار دارد، شامل یک کاخ سلطنتی، یک باغ و موزه سلاح های قدیمی است که بعد از فوت قوام الملک دوم به خواهر وی “عفیفه” می رسد و پس از آن و درسال 1962 در اختیار ارتش قرار می گیرد.
هم اکنون سازمان دفاع، متولی این بنا شده است.

موزه اسلحه

موزه اسلحه در شیراز نمونه کاملی از هنر گل کاری ایرانی است و جزو بزرگ ترین موزه های سلاح خاورمیانه به حساب می آید. وسعت این باغ موزه بیش از 127000 متر مربع است. سردر این موزه که دارای چهار ستون گچی ساده می باشد، از روی سرستون های تخت جمشید الگوبرداری شده است. اهمیت این باغ در زمان صفویه از آنجا مشخص می شود که از آن به عنوان محل گردشگاه و استراحت پادشاهان استفاده می شد. معماری آن نیز ترکیبی از شاخصه های معماری دوران های گوناگون مانند ساسانی، هخامنشی و قاجاریه است که موجب اعتبار دوچندان این بنا شده است.

موزه اسلحه

عمارت عفیف آباد در دو طبقه ساخته شده و دارای دو بخش موزه اسلحه و موزه عبرت می باشد. در قسمت زیرین عمارت انواع سلاح های مختلف از افراد مشهور به نمایش گذاشته شده است.
 از معروف ترین سلاحهای موجود در موزه نظامی شیراز، می توان از تفنگ های ویژه فتحعلی شاه، مظفرالدین شاه، رضا خان و محمد رضا پهلوی، تپانچه دکتر حشمت، تفنگ های دلاوران نهضت جنگل ومسلسل رئیسعلی دلواری و … نام برد.
در طبقه دوم موزه اسلحه شیراز نیز که مکان اقامت خاندان پهلوی در این شهر بوده، موزه عبرت جانمایی شده است.
 از زیباترین آثار موجود در موزه عبرت می توان به اتاق های همایش، رختکن، نشیمن، مطالعه، میز و صندلی گرد و چهار گوش به سبک لویی چهاردهم و پانزدهم، سالن پذیرایی، فرش های دستباف، قدیمی، پیانوی مورد استفاده در جشن های ۲۵۰۰ ساله و … اشاره کرد.

موزه اسلحه

امکان بازدید از این موزه در همه روزهای سال میسر می باشد. جواب اینجا بازدید از این موزه را که جزو جاذبه های تاریخی و گردشگری شیراز می باشد، به شما پیشنهاد می کند.

منبع:نشاط آوران

تصویر پروفایل
انصراف

پاسخ شما

لطفاً یک پاسخ اساسی بدهید. اگر خواستید که در مورد سوال و یا پاسخ نظر بدهید، کافیست از ابزار نظردهی استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که شما می توانید همیشه پاسخ های خود را اصلاح کنید - نیازی نیست یک سوال را دو بار پاسخ دهید. لطفاً رأی بدهید - این کار کمک می کند تا بهترین سوال و جوابها را انتخاب کنید!