0

پزشکی و طب سنتی

خوش آمدید!

تالار گفتگوی جواب اینجا محلی برای آگاهی، گفتگو و تبادل نظر میان کسب و کارهاست تا حرف ها گفته شود و ایده ها پرداخته شود. این تالار درباره بهترین محتوا و ایده های جدید پزشکی و طب سنتی گفتگو می کند و آنها را به اشتراک می گذارد و پروفایل حرفه ای شما را ایجاد می کند.

0

ویروس کرونا یا کرونا ویروس چیست؟

تصویر پروفایل
مدیریت
 هر عزیزی در هر جای دنیا که می تواند برای مقابله با ویروس کرونا کمک نماید در قالب پاسخ یا نظر در این پست به اشتراک بگذارد .حتی مطالب انگیزشی .
تصویر پروفایل
انصراف
1 پاسخ
0
تصویر پروفایل
mohamad
بهترین پاسخ

تشکیل ستاد بحران دانشگاه علوم پزشکی ایران

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۲/۲۳ | 
ستاد بحران دانشگاه علوم پزشکی ایران ۲۲ اسفند ۹۸ با حضور دکتر کوهپایه زاده ، معاونین  و مدیران برگزار شد.
 به گزارش روابط عمومی دانشگاه :  این جلسه در جهت تسهیل انجام طرح ملی مبارزه با کرونا ویروس در سطح منطقه تحت پوشش دانشگاه تشکیل شد.
در این جلسه مقرر شد مراکز جامع سلامت سلامت منتخب به صورت ۱۶ ساعته و مراکز مخصوصی  نسبت به ارائه خدمات اقدام نمایند .
همچنین مقرر شد از طریق سامانه سیب، اطلاعات بیماران در اختیار معاونت بهداشتی دانشگاه قرار گرفته تا به وسیله همکاران شبکه‌های بهداشتی درمانی بیماران مشکوک و خانواده‌های آنها شناسایی و پیگیری درمان شوند .
 در ادامه مقرر گردید تا با استفاده از نرم‌افزار تریاژ دانشگاه که در تمام بیمارستان های  مستقر می‌باشد به بیمارستان‌های خصوصی تحت پوشش نیز آموزش داده شود تا این بیمارستان ها با پذیرش بیماران سرپایی و بستری  و درج اطلاعات آنها در سامانه تریاژ بتوانند از طریق شبکه بهداشتی و معاونت بهداشت ، بیماران کرونایی را شناسایی نمایند و بیماران مراجعه کننده را مورد رصد و پیگیری قرار دهند. همچنین مقرر شد با استقرار نرم‌افزار سیب در مراکز نقاهتگاه ها به صورت روزانه وضعیت سلامت بیماران بستری و سپس ترخیص یافته از این مراکز نیز مورد رصد سیستم شبکه معاونت بهداشت قرار گیرد‌ .


ارائه تسهیلات به دانش بنیانهای دارای ایده مقابله با کرونا

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۲/۲۳ | 
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: با توجه به ورود ویروس کرونا به کشور در صندوق نوآوری تصمیم گرفتیم با استفاده از ابزارها، تسهیلات و خدماتی که داریم در اسرع وقت و خارج از روال معمول اداری از شرکتهای دانش بنیان که به هر ترتیب می‌توانند در مدیریت و کنترل بیماری کمک کنند حمایت به عمل بیاوریم.
سیاوش ملکی فر افزود: شرکت‌ها می‌توانند در زمینه طراحی و ساخت ماسک، دستگاه‌ها و محصولات ضد عفونی کننده، نرم‌افزارهای مدل سازی و شبیه سازی، کیت و دارو ایده‌های خود را ارائه کنند.
ملکی فر با تاکید بر حمایت از این طرح‌ها خاطرنشان کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی بسته‌های متنوعی از حمایت‌ها و تسهیلات برای شرکتها در اختیار دارد اما به طور خاص سه نوع خدمت برای این شرکتها را در نظر گرفته است.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی عنوان کرد: خدمت «نمونه سازی» یکی از تسهیلات از نوع قرض الحسنه است؛ این خدمت صددرصد هزینه‌های تحقیق و توسعه تکمیلی روی نمونه‌های محصول دانش بنیان را در بر می‌گیرد.
ملکی فر با اشاره به دیگر خدمت صندوق نوآوری برای شرکتهای دانش بنیان که ایده دارند گفت: «تسهیلات تولید صنعتی» از دیگر خدمات صندوق است که به شرکتها کمک می‌کند ظرفیت تولیدشان را افزایش دهند یا خطوط تولید جدیدی بنا کنند.
ملکی فر بیان کرد: «سرمایه در گردش» نوع خدمت دیگری است که تأمین نقدینگی مورد نیاز شرکت اعم از هزینه‌های تولید، مواد اولیه و …که هزینه‌های سربار را پوشش می‌دهد به شرکت‌ها ارائه می‌دهد.
وی افزود: امیدواریم گام‌های مؤثری در راستای کنترل بهتر بیماری ویروس کرونا به واسطه شرکتهای دانش بنیان برداریم.


مراقب ترس هایمان باشیم/ اعتماد، همبستگی و همیاری ما را از کرونا نجات می دهد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۲/۲۳ | 
روانشناسان بر این باورند ترس و اضطراب نه تنها بد نیست بلکه به آدم کمک می کند تا از خود در مقابل خطرات مراقبت کند اما گاهی ترس و اضطراب آنقدر بزرگ می شوند که مشکلات بزرگتری ایجاد می کنند. در این روز ها باید مراقب باشیم کرونا به چهره ای ترسناک تبدیل نشود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر محمود دهقانی؛ مدیر گروه آموزشی روانشناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی ایران در این باره اظهار کرد: ترس و اضطراب تا آنجایی مورد تایید است که باعث جدی گرفتن شرایط و رعایت توصیه های بهداشتی شود، نه اینکه عملکرد آدم را مختل می کند.
وی با بیان اینکه مساله ما در حال حاضر این است که بخشی از مردم دچار ترس و اضطراب حاد شده اند و بخشی از مردم هم توصیه ها را جدی نمی گیرند، افزود: این وضعیت مسئولان و رسانه ها را در شرایط دشواری قرار داده چون اگر بخواهند صدای هشدار را زیاد به صدا در بیاورند باعث ترس بیشتر مردم می شود و تاثیر منفی بر سلامت روان آنها می گذارد و اگر این کار را نکنند، عده ای مساله را جدی نمی گیرند.
این استاد دانشگاه با استناد به صحبت های تدروس آدهانوم دبیر کل سازمان بهداشت جهانی برای مبارزه با کرونا گفت: ما باید حقایق علمی را جاگزین ترس و نگرانی کنیم، باید استلال و شواهد علمی را جایگزین شایعات کنیم و همچنین باید همبستگی را جایگزین انگ زدن و مقصر دانستن همدیگر کنیم. 
وی با اشاره به وظیفه همه افراد جامعه در شرایط بحران، اظهار کرد: در این شرایط بدون همکاری تک تک افراد جامعه، نمی توانیم، مدیریت خوبی داشته باشیم؛ اگر بخواهیم کار خوب پیش برود من و شما باید همکاری کنیم چرا که هر کدام از ما در گسترش یا قطع زنجیره کرونا موثر هستیم.
دکتر دهقانی خاطرنشان کرد: خیلی منصفانه نیست، همه مسئولیت ها را متوجه ستاد بحران و مسئولین بدانیم، این شرایط نیاز به بسیج همگانی دارد؛ این روزها به ویژه کارکنان حوزه بهداشت و درمان ما بسیار تحت فشار هستند و به شدت نیاز به همراهی مردم دارند. همه باید اهمیت پیشگیری اولیه را جدی بگیرم.  
وی افزود: در این شرایط به جای اینکه همدیگر را مقصر بدانیم، باید به همدیگر اعتماد کنیم و همبستگی و همیاری بیشتری داشته باشیم؛ این چیزی است که می تواند ما را از بحران کرونا نجات دهد.
ابن روانشناس در ادامه با بیان اینکه در شرایطی که تاکید می شود افراد در خانه بمانند، باید مراقب باشیم که با بی برنامه گی دچار روزمرگی و افسردگی نشویم، اظهار کرد: این مراقبت در مورد کودکان وظیفه بیشتری را متوجه والدین می کند.
وی گفت: والدین باید در خانه امکاناتی را فراهم کنند تا بچه ها سرگرم شوند؛ البته توجه کنند که این امکانات فقط از دسته سرگرمی ها دیجیتال مانند تبلت و تلویزیون نباشد. در شرایطی که بچه ها نمی توانند مانند قبل در کنار دوستانشان باشند، توصیه می شود از بازی هایی که امکان تعامل بین اعضای خانواده را فراهم می کنند مانند بازی های فکری و تعاملی استفاده شود.
وی افزود: شادابی محیط خانه باید حفظ شود تا بچه ها احساس رخوت و کسالت نکنند و از افسردگی و اضطراب دور باشند.
دکتر دهقانی در ادامه از همکاری روانشناسان و روانپزشکان با سامانه تلفنی 4030 خبر داد و  گفت: به همت دفتر سلامت روان وزارت بهداشت گروهی متشکل از 300 روانشناس و روانپزشک تشکیل شده تا پاسخگوی سوال ها و نگرانی های مردم باشند.
وی با بیان اینکه ما هم ناچاریم در کشورمان طبق توصیه هایی سازمان جهانی بهداشت عمل کنیم، گفت: این الگو چهار گام ساده دارد، گام اول بیماریابی فعال و شروع درمان برای افراد مبتلا به کرونا. گام دوم، ارایه مشاوره و خدامات درمانی برای کسانی که با افراد مبتلا در تماس بوده اند و تاکید بر روی قرنطینه داوطلبانه به مدت 2 هفته است.
وی افزود: گام سوم، کاهش بسیار جدی تعاملات اجتماعی است، به گونه ای که جز در موارد ضروری از خانه بیرون نرویم و ارتباط ما با دیگران با رعایت حداکثری توصیه های بهداشتی باشد. گام چهارم کنترل جابجایی جمعیت است که متاسافنه ما خیلی دیر سراغ این مساله رفتیم و باعث شد شهرهای مختلفی درگیر بشوند.
وی تاکید کرد: کشورهایی در مهار کرونا موفق تر خواهند بود که جامعه را به صورت فعالانه تری در برنامه های دقیق هم برای سلامت جسم و هم سلامت روان جامعه درگیر کنند. افراد باید احساس کنند، برنامه پیشگیری و درمان با مردم، برای مردم و توسط مردم در حال انجام است. 
دکتر محمود دهقانی در پایان از اختصاص بخشی از حقوق اسفند ماه اعضای هیات علمی  دانشکده علوم رفتاری(انستیتو روانپزشکی تهران)  دانشگاه علوم پزشکی ایران برای کمک به برنامه مهار کرونا خبر داد و افزود: ساز و کاری پیش بینی شده تا این مبالغ برای تهیه ملزومات مورد نیاز بیمارستان ها مانند ماسک و لباس استفاده شود.
وی با دعوت از سایر همکاران خود در دانشگاه علوم پزشکی ایران برای مشارکت در این کار خیر، خاطر نشان کرد: حمایت های دولتی تا یک جایی می تواند کمک کند، بنابراین همه ما‌ به میزانی که در توان داریم باید کمک کنیم تا کشور از این بحران عبور کند.


معاون درمان دانشگاه: هر خانه یک مرکز مبارزه با کروناست

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۱۲/۲۳ | 

اون درمان ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا: با رعایت همه موارد بهداشتی و پرهیز از سفر کردن و عدم حضور در تجمعات و خارج نشدن از خانه مگر به ضرورت می‌توانیم زنجیره سرایت کرونا را بشکنیم.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر؛ 

 دکتر نادر توکلی در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر گفت: در استان تهران ۵۰ درصد کل ظرفیت درمانی و بستری در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی و خیریه به بیماری کرونا اختصاص یافته است.

معاون درمان ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا با ابراز رضایت از گردش و روند بستری بیماران در حال حاضر افزود: چیزی که مهم است پیش از بیمارستان و پس از بیمارستان است پیش از بیمارستان در حقیقت هر خانه یک مرکز مبارزه با کروناست اگر فردی علائم تب بالا، سرفه مدام و خشک و تنگی نفس داشته باشد باید با رعایت موارد بهداشتی به مراکز درمانی و بیمارستانی مراجعه کند در غیر این صورت نیازی به مراجعه نیست.

او گفت: برای بعد از بیمارستان هم ما شاهد همکاری بسیار خوب بین دستگاهی و ملی هستیم و می‌دانید که بسیاری از بیماران قابلیت ترخیص دارند، اما قابلیت بیماری زایی هم دارند برای کم کردن از بار بستری در بیمارستان‌ها و نیز کنترل زنجیره بیماری؛ نقاهتگاه‌هایی با تمام امکانات مورد نیاز در سطح تهران برنامه ریزی شده که در فاز اول ۳ نقاهتگاه هر کدام به ظرفیت ۲۰۰ نفر مشخص شده که بیماران حداکثر دو هفته در آنجا بقیه دوران درمان خود را طی می‌کنند. ولی پیش بینی ایجاد 6 هزار تا 10 هزار نقاهتگاه شده است.

دکتر توکلی با بیان این که خوشبختانه این بیماری در بچه‌های زیر ۱۰ سال کشندگی ندارد گفت:، اما این نکته را باید دانست که همین بچه‌ها در صورت ابتلا و با کمترین علائم ناقل بیماری خواهند بود.

او گفت: کرونا درمان اختصاصی ندارد و داروی خاصی هم برای آن تولید نشده از این رو با کمترین علائم مثل کمی سرفه یا آبریزش نباید به مراکز درمانی مراجعه کرد، زیرا بیمارستان‌ها و بانک‌ها و پمپ بنزین‌ها از مکان‌های انتقال بیماری شناخته شده اند.
معاون درمان ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا گفت: جایی که التهاب و نگرانی وجود دارد اخبار زیاد و غیر موثق می‌تواند منشا دردسر و مشکلات شود و باید دانست که نگرانی و استرس و تغذیه نامناسب ایمنی بدن را پایین می‌آورد.


1 نظر
تصویر پروفایل
انصراف
تصویر پروفایل
مینا
-

ازآنجایی که کرونا به بچه های زیر 10سال تاثیری ندارد یا کشندگی ندارد.آیا نمی توان از این موضوع استفاده کرد و واکسن کرونا را ساخت؟

پاسخ شما

لطفاً یک پاسخ اساسی بدهید. اگر خواستید که در مورد سوال و یا پاسخ نظر بدهید، کافیست از ابزار نظردهی استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که شما می توانید همیشه پاسخ های خود را اصلاح کنید - نیازی نیست یک سوال را دو بار پاسخ دهید. لطفاً رأی بدهید - این کار کمک می کند تا بهترین سوال و جوابها را انتخاب کنید!