0

پزشکی و طب سنتی

خوش آمدید!

تالار گفتگوی جواب اینجا محلی برای آگاهی، گفتگو و تبادل نظر میان کسب و کارهاست تا حرف ها گفته شود و ایده ها پرداخته شود. این تالار درباره بهترین محتوا و ایده های جدید پزشکی و طب سنتی گفتگو می کند و آنها را به اشتراک می گذارد و پروفایل حرفه ای شما را ایجاد می کند.

0

علل مشاهده خون در ادرار مردان

وجود خون در ادرار می تواند باعث تغییر رنگ ادرار به قرمز یا صورتی شود. در بسیاری از موارد، هماچوری میکروسکوپی است و به صورت عادی در جریان ادرار خارج شده از بدن قابل مشاهده نیست.

علل خون در ادرار مردان و زنان

خون در ادرار می تواند به دلایل زیادی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

·         وجود هموگلوبین

·         وجود پروتئین به دلیل تجزیه شدن سلول های عضلانی

·         کمبود آنزیم های تولید کننده آهن و بروز بیماری پروفیریا

·         مصرف برخی مواد غذایی مانند چغندر

·         مصرف برخی داروها مانند فنازوپیریدین، دیفن هیدرامین، ریفامپین و ...

اگر به تازگی غذا یا داروی خاصی مصرف نکرده اید که از عوارض آن، هماچوری باشد، باید حتما به پزشک مراجعه کنید. برای مشاهده سایر علل هماچوری به این لینک ((https://www.drjabbari.com/223/خون-در-ادرار/) مراجعه کنید.

یکی از علائم عفونت ادراری، خون در ادرار با سوزش، بوی بد و تکرر ادرار است. همچنین هماچوری در بارداری هم بسیار شایع است که یکی از علل آن می تواند سنگ کلیه یا سنگ مثانه باشد.

هماچوری در مردان

خون در ادرار در بسیاری از موارد به دلیل خونریزی سیستم ادراری به وجود می آید. سیستم ادراری شامل کلیه، حالب، پروستات، مثانه و مجاری انتقال دهنده ادرار می شوند.

عفونت مجاری ادراری، سنگ کلیه و مثانه و رشد توده های سرطانی (در صورت تشخیص وجود سرطان) از جمله شایع ترین علل هماچوری در مردان است. ورزش های سنگین و هایپروتروفی یا بزرگ شدن پروستات و انسداد مجاری ادراری نیز می تواند باعث مشاهده خون در ادرار شود.

تشخیص هماچوری به وسیله آزمایش ادرار و معاینه فیزیکی، سونوگرافی و سیستوسکوپی انجام می شود. پس از آن باید احتمال عفونت ادراری یا سنگ کلیه را در فرد بررسی کرد.

درمان خون در ادرار چیست؟

درمان هماچوری اغلب از طریق کنترل عوامل ایجاد خون در ادرار انجام میشود. به همین منظور ممکن است آنتی بیوتیک هایی برای درمان عفونت ادراری تجویز شود یا درمان ها در جهت کاهش اندازه پروستات یا دفع سنگ کلیه و سنگ مثانه باشد.

دکتر محمد جباری، متخصص اورولوژی و فوق تخصص اورولوژی ترمیمی

تصویر پروفایل
انصراف
1 پاسخ
0
بهترین پاسخ

اگر توی ادرارتون خون دیدید، پزشک ممکنه با این روشها در مورد این موضوع مطمئن بشه
معاینه بدنی که شامل گفتگو در مورد سابقه درمانی شما با پزشکتان می‌باشد.آزمایش ادرار: آزمایش ادرار به تشخیص وجود گلبول‌های قرمز خون موجود در ادرار کمک می‌نماید. انجام این آزمایش به شناسایی عفونت مجرای ادراری و وجود مواد معدنی که ممکن است به به سنگ کلیه منجر شود نیز کمک می‌کند.تصویربرداری: تصویربرداری به کمک سی تی اسکن یا MRI به تشخیص علت خون در ادرار کمک می‌نماید.سيستوسکوپی: در این روش پزشک شما با هدایت ابزار خاصی مجهز به دوربین به داخل مثانه‌ به بررسی مثانه و مجرای ادراری شما می‌پردازد تا از این طریق علائم بیماری شما را تشخیص دهد.

تصویر پروفایل
انصراف

پاسخ شما

لطفاً یک پاسخ اساسی بدهید. اگر خواستید که در مورد سوال و یا پاسخ نظر بدهید، کافیست از ابزار نظردهی استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که شما می توانید همیشه پاسخ های خود را اصلاح کنید - نیازی نیست یک سوال را دو بار پاسخ دهید. لطفاً رأی بدهید - این کار کمک می کند تا بهترین سوال و جوابها را انتخاب کنید!