0

پزشکی و طب سنتی

خوش آمدید!

تالار گفتگوی جواب اینجا محلی برای آگاهی، گفتگو و تبادل نظر میان کسب و کارهاست تا حرف ها گفته شود و ایده ها پرداخته شود. این تالار درباره بهترین محتوا و ایده های جدید پزشکی و طب سنتی گفتگو می کند و آنها را به اشتراک می گذارد و پروفایل حرفه ای شما را ایجاد می کند.

1

علایم و درمان سرطان کبد

علایم و درمان سرطان کبد

سرطان کبد سرطانی است که در بافت های کبد آغاز می شود. به گفته سازمان بهداشت جهانی، این چهارمین علت مرگ و میر در جهان است که در سال جاری به 782 هزار مرگ میرسد. طبق گزارش موسسه ملی سرطان (NCI)، این نوع سرطان شامل سرطان سلول های کارسینوم هپاتوسلولار (HCC) و سرطان مجرای صفراوی کولینژیوکارسینوما (cholangiocarcinoma) است. (مجرای صفراوی لوله های نازکی است که کبد، روده کوچک و کیسه صفرا را به هم متصل می کنند).

طبق گزارش موسسه ملی سرطان (NCI) برآورد کرد که 42202 مورد جدید سرطان کبد در سال 2018 و نزدیک 30200 مورد مرگ ثبت شده است. بین سال های 2008 و 2014، حدود 17.7 درصد از افراد مبتلا به سرطان کبد تنها پنج سال عمر کردند. بر اساس گزارش موسسه ملی سرطان، حدود یک درصد از مردم در این مدت در معرض این سرطان قرار خواهند گرفت. میزان تشخیص سرطان کبد در هر 10 سال گذشته به میزان 2.6 درصد افزایش یافته است.

عوامل خطر برای سرطان کبد عبارتند از هپاتیت B و نوع C (هپاتیت به التهاب کبد است)، سیروز (وضعیتی که در آن زخم بافت کبد مانع از جریان خون می شود، که می تواند با نوشیدن بیش از حد یا هپاتیت ایجاد می شود) و با توجه گزارش موسسه ملی سرطان، آفلاتوکسین (سم از یک نوع قارچ که می تواند در مواد غذایی نامناسب ذخیره شود) رشد می کند.

علایم و نشانه های سرطان کبد

دکتر دیوید برنشتاین (Dr. David Bernstein)، رئیس بخش کبد در سیستم بهداشتی لانگ آیلند شمالی، گفت: اکثر افراد در مراحل اولیه سرطان اولیه کبد علایم و نشانه هایی را تجربه نمی کنند. برنشتاین گفت: شایع ترین علامت سرطان کبد این است که بدون علامت است. علایمی اگر وجود داشته باشد، می تواند یک تکه سخت یا درد در سمت راست شکم، تورم شکم، از دست دادن اشتها، کاهش وزن ناخواسته، حالت تهوع و یرقان باشد.

تشخیص و آزمایش سرطان کبد

طبق گفته موسسه ملی بهداشت (NIH) ممکن است پزشکان با انجام معاینات فیزیکی معمول قادر به تشخیص یک کبد بزرگ باشند و می توانند یافته های خود را از طریق سونوگرافی شکمی و سی تی اسکن تایید کنند. با این حال، کبد بزرگ و عملکرد کبدی غیرطبیعی می تواند نشانگر بیماری های دیگر کبدی باشد. پزشک باید با انجام آزمایش های بیشتر مانند بیوپسی کبدی، که نمونه ای از بافت کبد برداشته شده و برای رشد غیرطبیعی مورد آزمایش قرار می گیرد، باید تشخیص را محدود کند.

برنشتاین گفت، پزشکان همچنین می توانند برای نشانگرهای تومور مانند آلفا فتوپروتئین (AFP) آزمایش کنند. آلفا فتوپروتئین، پروتئینی است که معمولا توسط جنین تولید می شود، اما اگر در بزرگسالان یافت شود، می تواند وجود سرطان سلول های کبدی (HCC) را نشان دهد. همچنین، آلفا فتوپروتئین می تواند نشان دهد که آیا فرد باردار است و یا مبتلا به انواع دیگر سرطان. اگر سرطان کبد بیمار تشخیص داده شود، ممکن است لازم باشد آزمایش های بیشتری انجام شود تا ببینیم که آیا سرطان به سایر نقاط بدن گسترش یافته است.

درمان و دارو برای سرطان کبد

علاوه بر درمان های مختلفی که در حال حاضر در آزمایشات بالینی مورد مطالعه قرار می گیرند، درمان های مشترک در دسترس برای مبارزه با سرطان کبد عبارتند از جراحی، پرتو درمانی و شیمی درمانی. طبق گفته موسسه ملی سرطان، نوع درمان بستگی به نوع و مرحله سرطان دارد. لیست زیر برخی از روش های درمان ممکن را ذکر می کند:

ادامه مطلب...

علایم و درمان سرطان کبد

تصویر پروفایل
انصراف

پاسخ شما

لطفاً یک پاسخ اساسی بدهید. اگر خواستید که در مورد سوال و یا پاسخ نظر بدهید، کافیست از ابزار نظردهی استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که شما می توانید همیشه پاسخ های خود را اصلاح کنید - نیازی نیست یک سوال را دو بار پاسخ دهید. لطفاً رأی بدهید - این کار کمک می کند تا بهترین سوال و جوابها را انتخاب کنید!