0

پزشکی و طب سنتی

خوش آمدید!

تالار گفتگوی جواب اینجا محلی برای آگاهی، گفتگو و تبادل نظر میان کسب و کارهاست تا حرف ها گفته شود و ایده ها پرداخته شود. این تالار درباره بهترین محتوا و ایده های جدید پزشکی و طب سنتی گفتگو می کند و آنها را به اشتراک می گذارد و پروفایل حرفه ای شما را ایجاد می کند.

0

علت لخته شدن خون در پا چیست؟؟؟

لخته شدن خون در پا به دلیل انباشته شدن و گرفتگی خون در رگ های بدن ایجاد می شود. اگر این مشکل در بدن فردی به وجود آید، به عنوان مثال در ناحیه پا، امکان ایجاد مشکلات شدید و خطرناکی وجود دارد. برخی از لخته های خون به دلیل امکان جابجایی و رسیدن به ریه ها خطرناک هستند. در چنین شرایطی مشکل آمبولی ریوی برای فرد به وجود می آید که در نهایت ممکن است مرگبار باشد.

علل بروز ترومبوز وریدی

از جمله علل بروز ترومبوز ورید عمقی می توان به آسیب ناحیه داخلی رگ ها به دلیل ضربه و یا دیگر شرایط اشاره کرد. همچنین عواملی همچون بروز تغییرات در جریان خون نرمال و یا وجود یک شرایط نادر که در آن احتمال لخته شدن خون بالا است ( انعقاد پذیری بیش از حد خون) نیز در این شرایط تاثیرگذار هستند.

• نشستن طولانی مدت و عدم تکان خوردن فرد
• عمل جراحی که اخیرا انجام شده است
• ضربه و آسیبی که اخیرا به ناحیه پا و لگن وارد شده باشد
• چاقی
• حمله قلبی یا نارسایی قلبی
• حاملگی یا زایمان
• حضور در ارتفاعات بالا
• استروژن درمانی یا قرص های کنترل بارداری
• سرطان
• مشکلات ژنتیکی نادری که ریسک لختگی خون در بدن را بالا می برند
• مشکلات قلبی و تنفسی خاص
• سن بالا
• مشکلات پزشکی خاصی که بر روی رگ های خونی تاثیر می گذارند.

ترومبوفلبیت ( thrombophlebitis )

عوارض شدید و جدی از ترومبوز ورید عمقی زمانی به وجود می آیند که یک لخته خون از جای خود جدا شده و در جریان خون به حرکت در آید. در نتیجه این اتفاق، انسداد خون در شریان های ریوی به وجود می آید. به این شرایط آمبولی ریوی می گویند که در اثر آن مشکلات تنفسی برای فرد به وجود می آید و حتی ممکن است منجر به مرگ افراد شود. عوارض جانبی آمبولی ریوی به درجه انسداد جریان خون در شریان های ریوی بستگی دارد.

مرکز کنترل بیماری ها و پیشگیری در ایالات متحده آمریکا (CDC) تخمین زده است که سالانه حدود 900 هزار نفر در آمریکا با مشکل ترومبوز ورید عمقی مواجه می شوند. در ادامه گزارش این سازمان آمده است که حدود 60 الی 100 هزار نفر از این جمعیت در اثر مشکل پیش آمده جان خود را از دست می دهند.

لخته شدن خون در ریه

کسانی که سرطان دارند با ریسک ایجاد لخته خون در رگ های خود روبرو هستند. نام علمی این ها نیز ترومبوز ورید عمقی (DVT) و آمبولی ریوی (PE) است. در اینجا پیرامون این مشکلات، علائم آن ها و راه های درمانی در دسترس صحبت می کنیم.

در بیماران سرطانی امکان ایجاد لخته های خونی به شکل خطوط طولانی یا مرکزی وجود دارد. احتمال جدا شدن این لخته های خونی و رسیدن آن ها به شریان های ریوی بسیار بالا است.

رگ ها معمولا خون را در کل بدن به جریان در می آورند و سپس از طریق ناحیه پشتی به قلب بر می گردانند. چنین انسدادی می تواند علائم مختلفی را به همراه داشته باشد.

درمان سنتی لخته خون در پا

بسیاری از ترکیبات گیاهی و گیاهان دارویی با داروهای رقیق کننده بیماران مبتلا به لخته خون تداخل دارند و بهتر است در زمان مراجعه به پزشک معالج در خصوص گیاهان دارویی راهنمایی بخواهید برخی از گیاهان خاصیت داروهای رقیق کننده را تشدید می کنند.
با این اوصاف این شبهه ایجاد می شود که چرا این ترکیبات گیاهی که می توانند خاصیت داروهای رقیق کننده را داشته باشند جایگزین داروها نمی شوند . علت این موضوع را می توان اینطور تشریح نمود که برای ایجاد دوز موثر نیاز به مصرف مقدار زیادی از این ترکیبات گیاهی است که عملا غیر ممکن است و یا عوارض نامناسب دیگری را به همراه دارد و همینطور این اثر قابل کنترل و ارزیابی نیست و نمی تواند نسبت به آن اطمینان داشت.

البته متذکر میشویم که ترکیبات گیاهی در افراد سالم جهت پیشگیری خانگی مناسب هستند. مانند خانمی که از قرصهای هورمونی ضد بارداری استفاده میکند بد نیست در کنار مصرف مایعات بیشتر و تحرک بیشتر از مواد گیاهی زیر هم استفاده کند.

زنجبیل برای درمان لخته خون در پا

دارای ماده موثره سالسیلات است که در واقع همان ترکیب موثره در آسپرین برای رقیق کردن خون است . البته اثر رقیق کنندگی زنجبیل در همه مطالعات تایید نشده است.

درمان لخته خون در پا با زردچوبه

یک ماده فعال در زردچوبه به نام کورکومین می تواند با تاثیر بر روی پلاکت های خون از لختگی جلوگیری کند. خواص دارویی زردچوبه نیز در کاهش درد ناشی از لخته شدن خون در بدن تاثیرگذار هستند.
زردچوبه به عنوان یک ماده یا داروی ضد ترومبوز یا ضد انعقاد خون عمل می کند و همین خاصیت آن نیز در روند شکل گیری لخته خون در رگ ها خلل ایجاد می کند.

درمان لخته خود در پا با  سیر

سیر حاوی مواد گوگردی است که در ذوب کردن لخته های خون کاربرد دارند. برای رسیدن به بهترین نتایج پیشنهاد می کنیم هر روز صبح یک حبه سیر را به صورت خام مصرف کنید.

سیر تاثیر مثبتی بر روی عضلات شریان ها دارد و منجر به نرم و انعطاف پذیر شدن آن ها می شود و در نتیجه فشار خون پایین خواهد آمد. سیر به عنوان یک داروی ضد انعقاد خون نیز کاربرد دارد و بیماران می توانند از آن نهایت بهره را ببرند.

درمان لخته خود در پا با  فلفل قرمز

فلفل قرمز به عنوان یک رقیق کننده طبیعی شناخته می شود که تاثیر مثبتی بر روی بدن افراد می گذارد. کپسایسین موجود در فلفل های قرمز به روان بودن جریان گردش خون در بدن کمک کرده و بدین وسیله از لخته شدن خون در پا جلوگیری می کند.

این ماده می تواند در پاکسازی شریان های باریک از رسوبات مختلف کارساز باشد. مصرف فلفل قرمز به گشاد کردن رگ های خونی و شریان ها کمک می کند. بدین ترتیب لخته های خونی و درد ناشی از آن ها از بین خواهند رفت.

درمان لخته خود در پا با  ارجون کی چال

طبق نظر متخصصین تغذیه، مصرف میوه خاصی به نام ارجون کی چال ( Arjun Ki Chhaal) به عنوان یک رقیق کننده طبیعی خون به از بین بردن لخته های خونی کمک می کند.

کافیست این میوه را تهیه کرده، آن را در آب گرم فرو کنید و آب را هر روز صبح مصرف نمایید. این میوه به انقباض قوی تر عضله قلب کمک می کند و در نتیجه کارکرد این ارگان بهبود خواهد یافت.

درمان لخته خود در پا با دانه های کتان و دانه های چیا

این دانه های کوچک مملو از اسید های چرب امگا 3 هستند که به جلوگیری از لخته شدن خون در پا و بهبود گردش آن در بدن کمک می کند. دانه های کتان و چیا از شدت چسبناک بودن پلاکت های موجود در خون می کاهند. در حقیقت این دانه ها می توانند ریسک سخت شدن شریان های خونی در بدن را کاهش دهند چرا که از جمله رقیق کننده های طبیعی و مفید برای خون هستند. در درون این دانه ها مواد بسیار مفید و مقوی وجود دارد که از جمله آن ها می توان به اسید چرب امگا 3 اشاره کرد.

درمان لخته خون در پا با زالو

یکی از پیشنهاداتی که از طرف افراد غیر حرفه ای به بیماران می شود اینست که با زالو درمانی لخته را درمان کنند . لازم به ذکر است که درمان لخته خون نیاز مند حوصله و کار دقیق هست و نمی توان انتظار داشت بیمار مبتلا به لخته در مدت کوتاهی کاملا درمان شود . لازم است روند دارویی به دقت دنبال شود و در فواصل زمانی منظم طبق نظر پزشک ، آزمایشات لازم داده شود و به پزشک مراجعه شود.

زالو با ترشح آنزم رقیق کننده شروع به مکیدن خون می کند . ورود آنزیم رقیق کنند ه در میزان غیر قابل کنترل و در شرایط وجود لخته می تواند باعث شکسته شدن لخته ، کنده شدن تکه ای از لخته و حرکت ان در سیستم گردش خون شود که با خطر آمبولی ریوی همراه است.

از طرفی در مواردی زالو می تواند باعث بروز عفونت شود که در زمینه مشکل لخته خون ، مسئله را پیچیده می کند و می تواند باعث آسیب جدی شود . بهتر است قبل از هر اقدامی در خصوص بیماری لخته خون با پزشک معالج مشورت کنید.

کلینیک درمان واریس دکتر مهرداد اقدسی

تصویر پروفایل
انصراف

پاسخ شما

لطفاً یک پاسخ اساسی بدهید. اگر خواستید که در مورد سوال و یا پاسخ نظر بدهید، کافیست از ابزار نظردهی استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که شما می توانید همیشه پاسخ های خود را اصلاح کنید - نیازی نیست یک سوال را دو بار پاسخ دهید. لطفاً رأی بدهید - این کار کمک می کند تا بهترین سوال و جوابها را انتخاب کنید!