0

حقوقی

خوش آمدید!

تالار گفتگوی جواب اینجا محلی برای آگاهی، گفتگو و تبادل نظر میان کسب و کارهاست تا حرف ها گفته شود و ایده ها پرداخته شود. این تالار درباره بهترین محتوا و ایده های جدید حقوقی گفتگو می کند و آنها را به اشتراک می گذارد و پروفایل حرفه ای شما را ایجاد می کند.

2

ثبت شرکت کسبه جزء

پیش از هر چیز ، لازم دانستیم به مناسبت موضوع ، راجع به کسبه جزء توضیحاتی ارائه نماییم و سپس وارد بحث اصلی شویم.شایان ذکر است شما عزیزان، در صورت نیاز به هرگونه مشاوره در این رابطه می توانید با همکاران ما در ثبت شرکت کارا تماس حاصل فرمایید. کارشناسان ما در این مرکز، با سال ها تجربه، آماده ی ارائه خدمات به شما عزیزان می باشند.


کسبه جزء تاجر به شمار می آیند .

تاجر در لغت به معنای بازرگان ، سوداگر و کسی که برای سود بردن خرید و فروش کند می باشد. در حقوق تجارت، به موجب ماده اول قانون تجارت، " تاجر کسی است که شغل معمولی خود را معاملات تجاری قرار بدهد ". چون معاملات جمع معامله به معنای دادوستد است، لذا بنابراین تعریف، کسی عنوان تاجر پیدا می کند که اولاَ ، دادوستدهای تجاری انجام دهد. ثانیاَ ، دادوستدهای تجاری، شغل عادی او باشد. علاوه بر آن لازم است که دادوستدها ، به نام و به حساب خود وی انجام شود. از کلمه شغل که به معنای حرفه، کسب و پیشه و صنعت و کاری است که شخص در زندگی برای خود انتخاب می کند، معلوم می گردد که شرط تاجر محسوب شدن شخص، تکرار دادوستدهای تجاری است و عرفاَ نیز کسی که کاری را به ندرت و گه گاه انجام دهد، شاغل به آن شناخته نمی شود. لازم نیست مبادرت به معاملات تجاری، شغل اصلی شخص باشد تا وی تاجر شناخته شود. مانند این که شغل اصلی و منبع مهم درآمد کسی، کشاورزی باشد و ضمناَ به عنوان شغل دوم به انجام معاملات تجاری نیز مبادرت نماید. چنین شخصی تاجر محسوب شده و تابع مقررات و قواعد تجاری خواهد بود. 

از لحاظ حقوق تجارت " کسبه جزء " تاجر به شمار می آیند. کسبه جزء، اصطلاحی است که قانون تجارت در مورد کسانی که به کسب و کار و حرفه معین اشتغال داشته و در عرف تجاری، تاجر نامیده نمی شوند ، به کار برده و آن ها را از الزامات و تکالیفی که برای تاجر مقرر نموده، معاف کرده است. مثلاَ ماده 6 قانون تجارت ملزم نکرده است که دارای دفاتر تجاری باشند. و حال آن که همین ماده هر تاجری را ملزم به داشتن دفاتر تجاری می کند. ماده 16 قانون تجارت کسبه جزء را، از ثبت نام در دفتر ثبت تجاری، که هر تاجری باید نام خود را در آن ثبت کند معاف نموده است. 

ماده 19 قانون تجارت، تشخیص کسبه جزء را موکول به مقررات نظامنامه ای نموده است که وزارت عدلیه باید تهیه نماید. در اجرای این ماده، نظامنامه زیر که در روزنامه رسمی شماره 166.6 مورخ 8/ 12/ 1380 درج گردیده، به وسیله رئیس قوه قضاییه تصویب شده است.


ثبت شرکت کسبه جزء  \ https://kararegister.com

تصویر پروفایل
انصراف

پاسخ شما

لطفاً یک پاسخ اساسی بدهید. اگر خواستید که در مورد سوال و یا پاسخ نظر بدهید، کافیست از ابزار نظردهی استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که شما می توانید همیشه پاسخ های خود را اصلاح کنید - نیازی نیست یک سوال را دو بار پاسخ دهید. لطفاً رأی بدهید - این کار کمک می کند تا بهترین سوال و جوابها را انتخاب کنید!